Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Lava Kurumsal | 19 April 2018

Scroll to top

Top

Bakım ve Öneriler | Lava Kurumsal

Yüksek kaliteli LAVA ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. LAVA emaye döküm demir tencere ve tavalar bütün pişirme türlerine, pişirme cihazlarına, her türlü modern ve klasik mutfak veya yemek dekoruna uygun olarak tasarlanmıştır. Lütfen tencerenizi-tavanızı ilk kez kullanmadan önce bu broşürü okuyunuz. Bu broşürdeki bilgiler en lezzetli ve sağlıklı pişirme sonuçlarına ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.


Üretim Süreci

LAVA emaye döküm demir tencereler, tavalar; pişirme mükemmelliği sağlar ve evinize renk getirir. LAVA döküm demir tencere ve tavaları; 40 yıllık tecrübe ve birikimi ile Eskişehir ‘de Türkiye ‘nin ve bölgesinin en ileri döküm ve emaye teknolojisine sahip LAVA tesislerinde üretilmektedir. Hala çok sayıda üretim işlemi el becerilerine dayandığından, her bir parça kendine özgüdür ve emayede küçük farklılıklar olabilmektedir. Bununla birlikte, bunların hiçbiri ürünün kalitesini veya pişirme performansını değiştirmez. Kenarları dâhil tamamının cam emaye ile kaplandığı yapısı oldukça dayanıklıdır. Bununla birlikte daha önemlisi yemek saklama, yemek hazırlama ve pişirme için çok geniş kapsamlı kullanım ve ürün çeşitliliği sunmaktadır.


Kalite Standartları

Her bir tencere-tava, kalite standartlarının tam olarak sağlanması için üretim boyunca birkaç defa manuel olarak kontrolden geçirilir. Onlarca kez en gelişmiş LAVA laboratuvarında test edilir. LAVA ‘nın kullandığı bütün emayeler mevcut Uluslararası Standartlara uygundur. LAVA döküm demir tencere ve tavaları dünyanın en yüksek kaliteli dökme demirinden üretilmektedir. İnsan sağlığına zararlı hiçbir katkı maddesi içermez.

Günümüz mutfaklarında emaye döküm demir LAVA tencere ve tavalar
Emaye demir döküm dikkate değer bir malzemedir ve yemek hazırlama ve pişirmede modern tekniklere uymaktadır.
Yüzyıllardır, demir döküm, mutfak gereçleri için en iyi malzemelerden biri olarak bilinmektedir ve bugün bu değerler çeşitli şekillerde ve birçok şekil ve pişirme yöntemi ile birlikte kullanılabilmektedir. LAVA döküm demir tencere ve tavalar; her yemek tarifi için örneğin çorbalar, rostolar, ızgaralar, pilavlar, güveçler ve tatlılar, kekler, kiş veya ekmekler gibi fırınlanmış yemek tarifleri için kullanılabilmektedir. Döküm demir her türlü pişirme tekniğine uygundur. Isı tüm yüzeye eşit yayılacağı için kısık ateşte uzun pişirme gerektiren yahni, güveç, zeytinyağlı gibi yemeklerde mükemmel ve lezzetli pişirme sağlar. Aynı şekilde döküm demirle pişen etler mangal, sebzeler köz tadında olur.
Tencere içerisinde oluşan buhar, LAVA özel kapak tasarımı sayesinde yoğunlaşır ve tekrar yemeğe karışır, vitaminler ve lezzetler kaybolmaz. Pişirme yöntemleri doğru bir şekilde kullanıldığında, sadece harika aromalar ve tatlar üretmekle kalmayıp aynı zamanda yemeğinizdeki besin öğelerinin en iyi şekilde korunmasını sağlayarak sağlıklı bir beslenme düzenine katkı sağlamaktadır.

LAVA döküm demir emaye tencere ve tavalar yüksek yüzey sıcaklığında haşlamalar için olduğu kadar, geleneksel kısık ateşte pişirme teknikleri için de etkilidir, seçim sizin.
LAVA döküm demir emaye tencere ve tavalar, sıcaklığı etkin bir şekilde koruma özelliğine sahiptir. Hem set üstü ocak hem de fırında yapılan pişirmeler için ayarları düşürmenizde sizin avantajınız olacaktır. Masada, kapalı bir LAVA tencere ikinci defa servis yapmak için yemek sıcaklığını koruyacaktır.
Dondurulmuş yiyecekler için de faydalı olabilir. LAVA döküm demir pişirme ve servis kapları, yiyecekleri soğuk tutmak için kullanılabilir. Tencere, buzdolabında kısa bir süre muhafaza edildiğinde, sıcak bir yaz gününde soğuk yemek çeşitlerinizin servisini yapmak için yemeği yeterli şekilde soğuk tutacaktır.


Ürün çeşitliliği

LAVA, kişisel yemek yapma ve servis ihtiyaçlarınıza en uygun olan geniş kapsamlı şekil ve çeşitli boyutlar sunmaktadır. Şık tasarımlar ve emaye kaplama renk çeşitliliği, mutfakta veya yemek odasında kullanılmak üzere tamamlayıcı dekoratif özellikler sunar, şık, modern bir görünüm yaratır ve mükemmel bir yüzey kalitesi sağlar.

 

BAKIM, ONARIM ve KULLANIMDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

bakim-2


Tencerenizi nasıl kullanacaksınız?

Bu broşürde yer alan bakım ve kullanım önerileri tüm emaye döküm demir LAVA ürünleri için geçerlidir.
İLK KEZ KULLANMADAN ÖNCE bütün etiketleri çıkarın. Tencereyi sıcak sabunlu suda yıkayın, durulayın ve iyice kurulayın. Emaye tencerelerin pişirme yüzeyleri artık kullanıma hazır durumdadır ve başka bir hazırlık gerekmemektedir.
• ISI KAYNAKLARI – LAVA döküm demir tencere ve tavalar bütün ısı kaynaklarında kullanılabilmektedir. Gazlı, elektrikli, katı ya da radyan saclar, cam-seramik, vitro-seramik, endüksiyon ve gaz, yağ, kömür ya da odun ile çalışan ocaklar. Mikrodalga fırınlarda kullanılmamalıdır. Herhangi bir set üstü cam ocakta kullanırken, tencerenizin kullanımı için üretici kılavuzuna uyunuz. Kaldırıp indirirken tencerenizi cam üzerinde veya bir ısı bölgesinden diğerine asla sürüklemeyiniz.
• Emaye yüzeyler (ızgaralardaki siyah emaye veya yapışmaz iç kaplamalı ürünler hariç) kuru pişirme için uygun değildir. Sıvı, sıvı-yağ, katı yağı veya tereyağı seçiminiz, ısınmaya başlamadan önce tabanı tamamen kaplamalıdır.
• FIRIN SICAKLIKLARI – Entegral demir döküm saplar veya paslanmaz çelik tutma kulpları her türlü fırın sıcaklığında kullanılabilir. Ahşap saplar fırının içinde bırakılmamalıdır. Tencereleri fırınların içerisinde verilen ızgaraların üzerine koyunuz. Doğrudan fırın gövdesine koymayınız.
• ENTEGRAL DEMİR DÖKÜM SAPLAR VEYA PASLANMAZ ÇELİK TUTMA KULPLARI fırında ve set üstü ocakta kullanım esnasında sıcak olacaktır. Bunları elle tutarken her seferinde kuru kalın bir bez veya fırın eldivenleri kullanınız.
• ORTA VE DÜŞÜK ISILAR yemeğinizin çoğu için kızartma ve haşlama dâhil en iyi ve lezzetli sonuçları sağlayacaktır. Tencereyi yavaş yavaş ve tamamen ısıtınız, çünkü bu en iyi ve etkili pişirme şeklidir. Tencere ısındığı zaman neredeyse tüm pişirme işlemi daha düşük ısılarda devam ettirilebilir.
• YÜKSEK ISILAR, sebzeler veya makarna için suyu kaynatmak veya et suyu ve sosların kıvamını azaltmak için kullanılabilir. Yemeği pişirmek için ısıyı düşürmeden önce, yüksek ısılar, asla tencereyi önceden ısıtmak için kullanılmamalıdır. Demir döküm sıcaklığı o kadar iyi korur ki tencere bu şekilde aşırı ısındığında yapışma ve pişirme yüzeyinin renk değiştirmesi gibi kötü pişirme sonuçlarına sebep olur.
• Tencerenin yan taraflarının aşırı ısınmasını ve saplarının zarar görmesini önlemek ve verimliliğini maksimuma çıkarmak için TENCERENİN TABANINI ISI BÖLGESİNE DENK GETİRİNİZ. Uzun saplar güvenli bir şekilde yerleştirilmelidir, böylece set üstü ocağınızın önünde veya diğer ısı bölgelerinin üzerinde çıkıntı oluşturmazlar. Aksi takdirde saplar doğrudan aleve maruz kalacağından saplarda renk değişimleri ve deformasyonlar meydana gelebilir. Dışarı sızmayan alev size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

• BOŞ TENCEREYİ ISITMAYINIZ veya susuz kaynatmayınız. Bu durum emaye ve tencerenizde kalıcı hasara neden olabilir.
• KARIŞTIRMA RAHATLIĞI ve yüzeyi korumak için, ısıya dayanıklı silikon mutfak aletlerini, ısıya dayanıklı plastik veya ahşap aletleri kullanın. Metal gereçlerin arada sırada kullanılması yüzey üzerinde gümüş izli işaretler oluşmasına sebep olur. Metal gereçleri tencerelerin kenarlarına vurmayınız, bu emayede hasara neden olur.
• Pişirme malzemenizi doğrudan herhangi bir emaye veya yapışmaz yüzeyin üzerinde KESMEYİNİZ.
• SICAK TENCERELERİ silikon altlıklar, tahta yüzeyler, nihale veya sacayağı üzerine KOYUNUZ.
• ELEKTRİKLİ EL ÇIRPICILARI veya MİKSERLERİ herhangi bir tencerede kullanılmamalıdır. Tüm yüzeylere kalıcı hasar verebilir.
• Çocuk güvenliği açısından ürününüzün pişirme esnasında ocaktan dışarı çıkmamasına dikkat ediniz. Ocaktan alınan ürünü pişirme sonrası kesinlikle çocukların erişemeyeceği yerlerde bulundurun ve soğumasını bekleyin. Sıçrama sonucu oluşabilecek zararları önlemek için kapak kullanın. Ürününüzle yemek yaparken uzun süre başından ayrılmayınız.


Temizlik ve Bakım

• Kullandıktan sonra, sıcak sabunlu suda yıkamadan önce her zaman birkaç dakika tencereyi soğutun. Tamamen durulayın ve kurutun. Emayede ısı şoku hasarı oluşabileceği için, sıcak tencereyi soğuk suyla DOLDURMAYIN ya da soğuk suya sokmayın. Eğer yemek artığı varsa, tencereyi ılık suyla doldurun ve 15–20 dakika suda beklemeye bırakın, ardından her zamanki gibi yıkayın.
• Naylon ya da yumuşak zımpara petleri ya da fırçalar inatçı lekeleri çıkarmak için kullanılabilir. Metalik petleri ya da sert aşındırıcı temizlik maddelerini KULLANMAYIN, çünkü bunlar emayeye ve cilalı süslere zarar verecektir.
• Siyah emaye pişirme yüzeyleri, zamanla metal yüzey küfü (kahverengimsi film) üretecektir. Bunları temizlemeye ÇALIŞMAYIN, çünkü bu pişirme performansını arttırır.
• Entegral demir döküm, fenolik sapları ya da paslanmaz çelik kapak tutma kulpları olan tüm tencereler, bulaşık makinesinde yıkanabilir, ancak sürekli bulaşık makinesinde yıkamak emaye kaplamanın matlaşmasına neden olabilir. Bu zararlı değildir ve performansı azaltmaz. Bulaşık makinesi kullanırken, kapağı açmadan önce devri tamamlamasını bekleyin. Bu, tencerelerin tamamen kurutulmasını sağlayacaktır. Ahşap saplı tencereler bulaşık makinesinde yıkanmaz.
• Ürününüzü bulaşık makinesinde yıkadığınızda çeşitli deterjandan kaynaklanan lekeler ve renk atmaları olabilir. Bu tip hasarlar garanti kapsamında değildir.
• Nemliyken tencereleri asla bir kenara koymayın. Tencereleri kuru dolapta ya da mutfak buharından uzak havadar bir yerde saklayın.
• Tencereleri düzenli olarak kontrol ederek ve tekrar sıkarak, tüm sapların ve kapak tutma kulplarının sıkı olmasını sağlayın.
• LAVA emaye döküm demir tencere ve tavalar son derece dayanıklıdır, ama eğer kazara düşerse ya da sert bir yüzeye çarparsa zarar görebilir.


Garanti

• Garanti süresi malın teslim tarihinden başlar ve 2(iki) yıldır.
• Malın bütün parçaları dahil olmak üzere tamamı Firmamızın garantisi kapsamındadır.
• Malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, tamirde geçen sure garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en fazla 30(otuz) iş günüdür. Bu süre, mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda malın satıcısı, bayii, acentası, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisine bildirim tarihinden itibaren başlar. Sanayi malının arızasının 15 iş günü içerisinde giderilmemesi durumunda imalatçı ve ithalatçı, malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir sanayi malını kullanımına tahsis etmek zorundadır.
• Malın garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik, gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması halinde; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep edilmeksizin tamiri yapılacaktır.
• Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen;
a.Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde: aynı arızanın 2(iki) ‘den fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması
b.Tamiri için gereken azami sürenin aşılması
c.Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimini talep edebilir.
• Malın kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti dışı kapsamındadır.
• Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü ‘ne başvurabilir.

GARANTİ ve TAMİR SÜRESİ
Ürün satıldığı tarihten itibaren 2(iki) yıl garantilidir. Arızalı ürünün yetkili tamir ve bakım servisinde tamir süresi 30(otuz) iş günüdür.

GARANTİ KAPSAMINA GİRMEYEN HALLER
1.Kullanım sırasında ortaya çıkabilecek hatalar
2.Düşme, çarpma sonucu ortaya çıkabilecek hasarlar
3.Ürünün içinde ya da dışında kullanımdan dolayı oluşacak lekeler, renk bozulmaları veya çizikler garanti kapsamında değildir.

TEKNİK SERVİS LİSTESİ
LAVA Metal Döküm San.Tic. A.Ş

Adres: Safa Mah. Mimar Sinan Bulvarı, Yiğit Sok. No:4 Sancaktepe – İstanbul – Turkiye
Tel:0216 312 2653
Fax:0216 312 0909

LAVA Metal Döküm San.Tic. A.Ş
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi 22.Cadde No:3 Eskişehir – Türkiye
Tel:0222 236 2610
Fax:0222 236 2609
LAVA tescilli bir markadır.

LAVA Metal Döküm San. Tic. A.Ş. Design By Mymarkteam